Ирина Чернюх

Помогите построить общий и разделительный вопросы к предложениям.

1) They have become a daily and essential necessity with all Russian people.
2) Magazines, unlike newspapers, do not focus on daily rapidly changing events.

Виктор

1. Have they become a daily and essential necessity with all Russian people?
They have become a daily and essential necessity with all Russian people, haven't they?

2. Do magazines, unlike newspapers, not focus on daily rapidly changing events?
Magazines, unlike newspapers, do not focus on daily rapidly changing events, do they?

Лидия Филимонова

1) They have become a daily and essential necessity with all Russian people, haven't they?
Have they become a daily and essential necessity with all Russian people?
2) Magazines, unlike newspapers, do not focus on daily rapidly changing events, do they?
Do magazines focus on daily rapidly changing events?