Ху
Хуй

поставьте общий, специальный, альтернативный и разделительный вопросы к данному предложению

On Easter Monday many people in England travel to the seaside for the day.

Евгений Борецкий

Do many people in England travel to the seaside on Easter Monday?
Who travels to the seaside for the day on Easter Monday?
Do many people In England travel to the seaside for the day on Easter Monday or on Christmas Eve?
On Easter Monday many people in England travel to the seaside for the day, don't they?

Бактыгуль Абдылдаева

Общий
Do many people in England travel to the sea side for the day on Easter Monday?
Специальный
When many people in England travel to the sea side for the day?
Разделительный
On Easter Monday many people in England travel to the sea side for the day,
don't they?
Альтернативный
Do many people In England travel to the sea side for the day on Easter Monday or for a week?