Maksim Andreev

Задайте общий, специальный, альтернативный и разделительный вопросы к каждому предложению:

-She lives near the plant.
- He considered the buyer’s enquiry.

Настя Станиславская

Did he consider the buyer's enquiry?
What did he consider?
Did he consider the buyer's enquiry or request?
He considered the buyer’s enquiry, didn't he?

Письменная Елена

-She lives near the plant.
Does she live near the plant? Общий вопрос. General Question.
Does she live near the plant or park? Альтернативный вопрос. Alternative Question
She lives near the plant, doesn't she? Разделительный вопрос. Tag-question
Where does she live? Специальный вопрос. Special Question