Олег Тутаров

Напишите к данному ниже предложению четыре вопроса: общий, специальный, альтернативный и разделительный.

The European Union was established by the Treaty of Maastricht on November 1st in 1993.

Помогите пожалуйста!! !

Ол
Ольга

Общий: Was The European Union established by the Treaty of Maastricht on november 1st in 1993? Ответ: Yes, it was.

Специальный: When was European Union established? Ответ: European Union was established on November 1st in 1993.

Альтернативный: Was European Union established in 1993 or in 1994? Ответ: The European Union was established in 1993.

Разделительный: The European Union was established by the Treaty of Maastricht, wasn't it? Ответ: Yes, it was.

Саша Бурдин

1) Was the European Union established by the Treaty of Maastricht on November 1st in 1993.
2)When The European Union was established by the Treaty of Maastricht ?
3)The European Union was established by the Treaty of Maastricht on November 1st in 1993 or 1994?
4) The European Union was established by the Treaty of Maastricht on November 1st in 1993, is not?