Людмила Тронина

подчеркните Participle I и Participle II и укажите, является ли оно определением, обстоятельством или частью глагола-сказу

1.Natural rubber is a thermoplastic material that becomes soft when heated and hard when cooled .
2. Matter composed of any chemical combination of elements is called a compound.
3. The smallest particle having all the characteristics of an element is called an atom.
4. While bombarding the upper layers of the atmosphere, cosmic reach the surface of the earth.

Антон

1. heated, cooled - P II - обстоятельство
2. composed - P II - определение
3. having - P I - определение
4. bombarding - P I - обстоятельство