Николай

подчеркните Participle I и Participle II и установите функции каждого из них, т. е. укажите является ли оно определением,

1. I want to have this problem solved by the computer. 2. Component parts of engines, machines, devices may be produced by precision –
casting techniques.
3. Yesterday we heard the operator explaining to a group of students the principles of
operation of the input section of a computer.
4. Being of a nervous temperament she trembled at her enterprise.
5. When dressed, I sat a long time by the window, looking out over the silent grounds and
silvered fields.

Андрей Ющуков

1. solved
2. produced
3. explaining
4. Being
5. dressed
looking
не являются