Оксана Цуркан

Помогите выполнить задание, подчеркнуть в каждом из предложений Participle I, Participle II и указать их функции

1.The described method is very effective.
2. Having been restarted the building looked very fine.
3. Being invited he said he would not come to our evening party.
4. They will have finished this work by the end of the month.
5. This book will be translated into English.
Заранее спасибо!

Ал
Алексей

1.The described method is very effective. Participle 2
2. Having been restarted the building looked very fine. Present Perfect Passive. restarted - Participle 2
3. Being invited he said he would not come to our evening party. Simple Passive Participle 1. invited - Participle 2
4. They will have finished this work by the end of the month. Future Perfect Tense. finished - Participle 2
5. This book will be translated into English. Future Simple Tense, Passive Voice. translated - Participle 2

Роман Гусев

согласна с предыдущими ответами.
1- определение
2- обстоятельство
3- обстоятельство
4- сказуемое
5- сказуемое