Ел
Елена

Подчеркните Participle I и Participle 2 и установите функцию каждого из них, то есть укажите является ли оно определение

или частью глагола сказуемого. переведите) Помогите выполнить задание для контрольной пожалуйста?

1 A plant living for more than one year but possibly seed the first is a perennial plant.
2 Reading much on the problem he decided to make a report
3 He was planting trees in our yard
4 The farm has large irrigated fields
5 The planted trees are growing well

Хакика Суриева

1- living-опред
2-reading-обст-во
3-planting-сост часть сказ
4-irrigated-опред
5-planted-опред