Екатерина Бабурина

Помогите перевести сочинение с русского на молдавский.!!!

Моя любимая книга «Гарри Потер и философский камень» . Это книга погрузила меня в удивительный мир сказки и фантастики. Оказывается, наш мир может быть совершенно другим, более интересным и переплетать в себе другие миры.

Не мало книг было мной прочитано, но книга о маленьком волшебнике впечатлила больше всего. Очень увлекательный сюжет, писательница знакомит нас со школой волшебников. Раннее, читая сказки, мы встречались с волшебника, но не знали от куда они берутся и вот теперь тайна открыта, они учатся в школе. И это школа весьма необычна, и в тоже время опасна и таинственна.

Начав читать эту книгу, мне совершенно не хотелась прерываться. Я так увлекся, что читал эту удивительную книгу ночью. А прочитав ее, перечила заново.

Книга «Гарри Потер и философский камень» познакомила меня с интересными персонажами, с интересным миром. Вот бы хотя бы на денек оказаться в такой школе, где учат волшебству, где учителя могут превращаться в птиц, зверей, где ученики летают на метлах.

Но все это фантазии человека, которые увлекают остальных людей. Возможно, со временем, я напишу свою книгу, которая будет интересна другим, и для кого-то также станет любимой книгой, и ее неоднократно будут читать.

Валера Панченко

Ну до молдавського и румынский пойдет.

Cartea mea preferata este "Harry Potter si Piatra Filozofala." Aceasta este o carte pe care am afundat în lumea minunată a basmelor și fantezie. Se pare că lumea noastră poate fi foarte diferit, mult mai interesant și răsucirea ei înșiși în alte lumi.

Nu câteva cărți am citit, dar cartea este despre un tanar vrăjitor impresionat cel mai mult. Poveste foarte interesanta, scriitorul ne introduce la școala de vrăjitori. Devreme, citind povești, ne-am întâlnit cu expertul, dar nu stiu de unde vin de la, iar acum secretul este deschis, acestea sunt de învățare în școală. Această școală este foarte neobișnuit, și totuși periculoase și misterios.

Început să citesc această carte, nu vreau să vă întrerup. Am fost atat de absorbit că am citit această carte minunată pe timp de noapte. Și având citit-o, contrazice din nou.

Cartea "Harry Potter si Piatra Filozofala", mi-a prezentat personaje interesante, o lume interesantă. Asta ar fi de cel puțin o zi pentru a fi într-o școală în care învață magia, în cazul în care profesorii se pot transforma in pasari, animale, în cazul în care elevii zbura pe catalige.

Dar toate acestea este o persoana fantezie care este dependent de alte persoane. Poate că, în timp, voi scrie cartea, care va fi de interes pentru alții, și, de asemenea, pentru ca cineva să devină o carte preferata, si va fi mai mult decât o dată.