Ек
Екатерина

помогите пожалуйста по химии!! ! очень срочно нужно..

С4 по плану:
1)составить структурную формулу
2)назвать вещество
3)составить структурную формулу 2 изомеров, 2 гомологов
4)характеризовать химические свойства этого вещества (3 реакции)
5)получение
6)физические свойства, применение

(1 и 2 уже не надо)

Юлия

C-4 or Composition C-4 is a common variety of the plastic explosive known as Composition C.

C4 is composed of explosives, plastic binder, plasticizer and usually a marker or odorizing taggant chemical such as 2,3-dimethyl-2,3-dinitrobutane (DMDNB) to help detect the explosive and identify its source

The explosive in C4 is RDX (cyclonite or cyclotrimethylene trinitramine), which makes up around 91% of C4 by mass. The plasticizer is diethylhexyl (5.3%) or dioctyl sebacate and the binder is usually polyisobutylene (2.1%). Another plasticizer used is dioctyl adipate (DOA). A small amount of SAE 10 non-detergent motor oil (1.6%) is also added. C4 is manufactured by combining the noted ingredients with binder dissolved in a solvent. The solvent is then evaporated and the mixture dried and filtered. The final material is an off-white solid with a texture similar to modelling clay.