Оксана

Скажите как написать текст по английскому языку про, то каким был город Краснодар 100 лет назад ?

Марина Музыка

June 30, 1792 Black Sea Cossack Host Catherine II was granted letters patent by which the Cossacks to perpetual ownership passed Kuban land bounded by a river Kuban and the Sea of ​​Azov, on the east by a line from the mouth of the Elbe to Yeysk town.
In early June 1793 Z. Chepega arrived with the Cossacks in the tract Karasunsky Coote (now Str. Stavropol, 2, "Kubanenergo"). This is the first building in the Russian city of 15 August 1793 C Minor Radu Chepega collects and approves the place chosen by him for army town.
In June 1794 Ensign Sambulov surveyor made ​​a plan Tracts Karasunsky Kut. In the office of governor in the Tauride plan were applied quarters of the future city. A breakdown of the city into quarters on the ground made ​​by identifying streets furrows. Work began on 18 September 1794. At this time, the city had nine houses, 154 huts and 75 "on the version of the huts." In the first half of 1795 began a massive building of the city.

Храпская Юлия

Продумай текст на русском, напиши коротко все, о чем бы ты хотел написать на листочке и переведи на английский.