Юлия Говенько

помогите кто знает английский

Oтнесите события, о которых идет речь в предложениях сначала к прошлому затем, к будущему, используя соответствующие формы глаголов и обстоятельства времени, затем образуйте от исходного и полученных предложений отрицательную и вопросительную форму (в трех временах)
1.They are often asked at the lessons.
2.I meet them there every week.
3.She cooks very well.

Тома Гроздова

1. - They were asked at the lesson. They will be asked at the lesson
2. - I met them there last week. I will meet them next week
3. - She cooked very well. She will cook very well
1) Are they often asked at the lessons? They aren't often asked at the lessons.
Were they asked at the lesson? They weren'y asked at the lesson.
Will they be asked at the lesson? They willn't be asked at the lesson.
2) Do I often meet them there every week? I don't meet them there every week.
Did I meet them there last week? I didn't meet them there last week.
Will I meet them there next week? I willn't meet them there next week.
3) Does she cook very well? She doesn't cook very well
Did she cook very well? She didn't cook very well
Will she cook very well? She willn't cook very well