Анастасия Ускова

Перевод 2 фраз с русского на английский

Я занималась теннисом в течение семи лет.
Я бы хотела заниматься дальше, но по состоянию здоровья не могу.

Вот мои варианты, но я не уверена, что они правильные:
I had trained tennis for seven years.
Now I want to play tennis again but I don`t have health for it.

Де
Денис

I had played tennis for seven years.I woild like to resume but now I find it difficult because of my health (my health deteriorated)
PS длинно как-то, самой не нравится

Владислав Плиско

I had played tennis for seven years. I would like to continue, but am not able because of the health