Валерия Антонова

Как переводится с латинского слово Carnotinum?Его почему-то нет в латинско-русских словарях. Carnetin имя появляется в

уставе Adele королева Франции в 1178 году, как Carnotinum Apud .

"Apud Carnotinum pagum de effracto pane sanguis effluxit"

http://elec.enc.sorbonne.fr/chroniqueslatines/3-34

Carnotinum equitem cum equis vitata pontis pericula iterum attemptaturum, puero relicto remisi. Arte praemissa pertransiit; et ad puerum secunda noctis vigilia errabundus pervenit. Vixque eum saepius inclamatum repperit.

50. De difficultate sui itineris ab urbe Remorum Carnotum. Ante horum captionem, diebus ferme 14, cum aviditate discendi logicam Yppocratis Choi, de studiis liberalibus saepe et multum cogitarem, quadam die equitem Carnotinum in urbe Remorum positus offendi. Qui a me interrogatus quis et cujus esset, cur et unde venisset, Heribrandi clerici Carnotensis legatum sese, et Richero sancti Remigii monacho se velle loqui respondit.

http://www.thelatinlibrary.com/richerus4.html

[Carta pro viaria de Carnotino] {a).

In nomine sancte et individue Trinitatis. Amen. Adela
Dei gratia Francorumregina. Notum facimus universis, tam presen-
tibus quam futuris, quod inter Hugonem abbatem, çcclesiamque
sancti Germani de Pratis, et quendam militem nostrum, Bartho-
lomeum scilicet de Parisius, controversia quedam diutius est
agitata, super vieria et aliis quibusdam consuetudinibus, quas
idem Bartholomeus in terra sancti Germant apud villam que
Carnotinum dicitur et in pertinenciis ipsius villç tam in piano
quam in nemoribus sancti Germani reclamabat. At vero predictus
abbas et çcclesia bec omnia constanter ci negabant. Tandem autem
idem Bartholomeus, et filii ejus Hugo, Johannes et Milo, salubri
accepto consilio, ante domnum regem Ludovicltm venientes Pa-
risius, predictas vierias scilicet et alias omnes consuetudines quas
in terra sancti Germani apud Carnotinum et circa eamdem
villam, tam in piano quam in nemoribus ipse Bartholomeus re-
clamabat, ex toto quitaverunt, omnique suc juri si quod in illis
habere debuerant atque reclamationi exinde factç, assistente
ibidem Hugoni abbate, penitus renuntiaverunt, Dec totum et
§cclesiç sancti Germani absolute concedentes. Post hec in pre-
sentia nostra constitutus sepedictus BartholomeuSj et filii ejus
Hugo, Johannes et Milo, rei gestç ordinem coram nobis ex integro
referentes, présente abbate, consuetudinum omnium predictarum

DE SAINT-GERMAIN-DES-PRES. 255

quitationem siaiul et suis totius juris, si quod ut dictum est, in
rébus sancti Germani apud Carnotinum habere debuerant,

MARTYROLOGIUM USUARDI.
Pagum Dorca- sinum seu Dorcassinum scribunt passim, Grevenus Carnotinum vocat, utrumvis non male, ut apud Bollandum invenies; nos primam lectionem, tamquam vere Usuardinam prsehabendam censuimus.
http://archive.org/stream/actasanctorum26unse/actasanctorum26unse_djvu.txt

Надежда Ситнова

Дык! Вот там имя этой деревушки и зафиксировано впервые 🙂 С чего бы ему быть в словарях классической латыни? Там и сейчас живет всего несколько сотен человек.

Формальный ответ: это слово означает Карнетен, имя населенного пункта во Франции.