Гена Пролит

Помогите пожалуста сделать упражнение. ( нужно поставить глагол в скобках в нужном времени и в нужной форме)

1)He often (go) to the cinema. 2)They (watch) TV at the moment. 3)John is outside. 4)He (wash) the car. 5)Nina usually (drive) to work. 6)Father (lie) on the sofa now. 7)Claire(not / like ) pizza. 8)My friend (live) in Great Britain. 9)In summer we usually (go) to the seaside. 9) My mother (cook) very well. 10) He (ride) a horse

Файзулла Асадулла

1. goes 2.wathing 3. глагола не вижу 4. washs 5.drives 6.lieing 7. doesn't like 8.lives 9.go 9.cooks 10. rides это легкотня 2 класса учить английский надо а не в танчики свои играть

Ирина Зверева

1.Goes 2.are watching 4.washes 5.drives 6.is liing 7.does not like 8.is living 9.Cookes 10.rides