Виктория Петрова

помогите с английским (нужно раскрыть скобки и поставить глагол в нужную форму)

by that time yesterday she (to print) already ten articles
you (to open) the door for me please?
I often (to go) to the cinema
Go and see what your little brother (to do)
I (not to see) this film before
You (to play) chess at 10 o*clock tomorrow?
I don*t understand what this woman says.She (to speak) French or Spanish?
Don*t smoke and don*t drink any alcohol. I promise your entire physical condition (to improve)

Юля

had printed
will you open
go
is doing
have not seen
Will you be playing
Does she speak (По формальным признакам так, хотя реально тянет использовать континиус для этого случая)
Will improve

Кстати, апостроф ' ставится при английской раскладке нашей буквой "э" )))

Татьяна И

by that time yesterday she had printed already ten articles
Do you open the door for me please?
I often go to the cinema
Go and see what your little brother does
I did not see this film before
Are you playing chess at 10 o*clock tomorrow?
I don*t understand what this woman says.She speaks French or Spanish?
Don*t smoke and don*t drink any alcohol. I promise your entire physical condition improves/