Светлана

Как правильно по-английски "Часть бюджетов некоторых государств идет (тратится) на освоение космоса"?

Игорь Федосеев

Some nation's budgets are partly being spent on space exploration

Екатерина Вячеславовна

Part of the budget of some states is spent on space exploration.

Some states spend part of their budget on space exploration.

Some states spend a portion of their budgets on space exploration.

Some states allocate a portion of their budgets to space exploration.