Марина Старчик

Переведите. ( Английский)

After Grubbs recovers, he lives with the rather eccentric Dervish in his mansion near the village of Carcery Vale. Dervish explains to Grubbs that using magic is possible as Grubbs himself used magic to flee from Lord Loss and his minions, members of an otherworldly race known as the Demonata. As Grubbs begins to settle down, he meets and befriends Bill-E Spleen, an orphan who visits Dervish often to learn magic.

Сергей Я

После выздоровления Граббс живёт в своём особняке, расположенным недалеко от деревни в долине Карсери, с довольно эксцентричным дервишем.