Елена Мурзова

переведите на английский )

как будет по английски : укорочение правого бедра на 1,5 см ;левосторонний грудо-поясничный сколиоз ; диафизарный перелом правого бедра

)))

Виктория Лебедева

as will be English: shortening of the right hip by 1.5 cm, left-sided thoraco-lumbar scoliosis, diaphyseal fracture of the right femur

Алексей Чубыкин

Right hip is dropped for 1.5 cm. by shortening of the right leg
left-sided thoracolumbar scoliosis; ( thoracolumbar это одно слово. можно ещё - curvature of thoracolumbar spine on the left)
diaphyseal fracture of the right hip(бедро) /femur(бедренной кости)

Елена Flora

обратитесь к медицинскому переводчику.