Юлия Яковлева

Упр. 206. Раскройте скобки, употребляяглаголыв Present Perfect илиPast Simple.

206. Раскройте скобки, употребляяглаголыв Present Perfect илиPast Simple.

1. I already (to do) my homework. Now I can go for a walk. 2. I (to do) my homework yesterday. 3. He just (to come) home. 4. He (to come) home a minute ago. 5. Nick (to play) football yesterday. 6. She already (to come) from school. Now she is doing her homework. 7. I (to read) this book last year. 8. I (to read) this book this year. 9.1 never (to be) to Washington. 10. You ever (to be) to New York 11. You ever (to see) the eruption of a volcano 12. I (not yet to eat) today. 13, He (not to eat) yesterday. 14. You (to play) the piano yesterday 15. You (to play) the piano today 16. What you (to prepare) for today 17. Look at this bird-house. Mike (to make) it himself. He (to make) it last Sunday. 18. Where you (to put) my pen I cannot find it. 19. You (to see) Mary today 20. When you (to see) Mary — I (to see) her last week. 21. Your mother (to promise) to take you to the theatre 22. Look at my new dress I (to make) it myself. 23. He is not at school today, he (to fall) ill. — When he (to fall) ill — He (to fall) ill yesterday.

Александр Леонов

как учебник называется и кто автор