Евгения Игнатова

Education B.A./B.S.?! Что это в переводе на русский? Бакалавриат? Магистратура? Специалист?

Студент Академии

Бакалаврат, за границей нет такого понятия как специались, только бакалав или магистр. В. А. - это бакалавр гуманитарных наук, В. S. - прикладных

Svetlana Boukova

BA = Bachelor of Arts degree
BS = Bachelor of Science degree
I think the question requires more of an explanation than what the terms BA and BS translate to.
B.A. (Bachelor of Arts) A bachelor of arts (B.A.) degree is what is generally called a liberal arts degree.

B.S. (Bachelor of Science) The bachelor of science (B.S.) degree is more mathematics or science oriented. This degree may require fewer general education courses and more math and/or science courses. Some bachelor of science programs are career or research oriented--for example, accounting, computer science, and nursing.

BA = Бакалавр гуманитарных наук
БАКАЛАВР НАУК = степень Бакалавра наук
Я думаю, что вопрос требует большего количества объяснения, чем, к чему условиям переводят BA и БАКАЛАВР НАУК.
B.A. (Бакалавр искусств) степень бакалавра искусств (Б. Э) . - то, что вообще называют степенью в области гуманитарных наук.