Айка Айкоша

Помогите с Английским! Выберите подходящий глагол, который нужно поставить в правильной форме для завершения предложения

Глаголы: put on, put off, take off, take up, take in.
Предложения:
1) Our plane to London Heathrow ____________ at exactly 18.45.
2) I stood on the bank of the Thames ___________ The wonderful view of Tower Bridge.
3) It started raining so i _________ my blue anorak.
4) The Queen was too busy to drink tea with me so we had to _____ our meeting _____!
5) My afternoon was mostly _____ with sightseeing.

Кристина Огня

1)takes off
2)taking in
3)put on
4)put off
5)taken up