Татьяна Телегина

Как перевести на английский: " Принимать лекарство через день" , " Он ее на 10 лет старше"

К*
Катерина***** ***

существует много вариантов перевода, но лигвистически правильней звучит

To take medicine every alternate day. OR To take medicine every non-subsequent day

He is 10 years her senior.

Александр Котик

Take medicine every other day, he is 10(ten) years older than her

Татьяна Бровкина

Take medicine every other day
He did 10 years older

Алексей Куликов

take pills every other day / he's by ten years older than her