Маргарита Корнилова

Что означает "How you been"?

Сергей Калинин

Без вспомогательного глагола - ничего не означает, набор слов. С вспомогат. глаголом have получаем видо-временную форму Present Perfect и вопрос - Как у тебя дела?
For example, if you haven't seen a friend for a couple of weeks or so and you want to ask what he / she has been doing since you last saw him(her).
How have you been?