Елена Burtovaja

Посмотрите пожалуйста правельно или нет обозначен модальный глагол и его эквивалент (обозн. в скобках)

6.1. If nothing else happens, companies (will) have to reassure consumers that euro prices are not higher than previous local-currency prices.
6.2. Any marketing researcher (must) be able to prove the validity of his conclusions.
6.3. Companies (should) know the audience for each type of the product.
6.4. Money (can) serve as a standard of value.

Наталья Мазаева

6 1 to have to-must 6.2 must -to have to, to be to
6.3 should-must-ought 6.4 can- to be able
это общая схема