Юлия Соболева

Английский язык! Нужна помощь.. . Образование времен

1.The engineer must know all the properties of the materials.
2.Nobody can lift thus heavy tyre.
3.The students may carrt out these experiments at the laboratory.
4.He must work hard to finish his experiment
5. I can devote myself to scientific work.
6.You may repeat your experiment.

Помогите образовать пожалуйста будущее и прошедшее время

4. He must work hard to finish his experiment (из за какой то ссылки поругался ((

Алексей Демин

1. will be obliged, had to
2. will be able, could
3. will be allowed, might
4. will be obliged, had to
5. will be able, could
6. will be allowed, might

Аман Телегин

PRESENT - PAST - FUTURE
can - could - shall (will) be able to
may - might - shall (will) be allowed to
must - had to - shall (will) have to

В отрицательной форме to be able to превращается в to be unable to.
To have to образует отрицательную и вопросительную формы в настоящем и прошедшем времени при помощи вспомогательного глагола to do.

Для модального глагола must есть ещё одна фраза-заменитель to be to.
Но, думаю, не стоит Вам сейчас в эти дебри лезть.
Удачи!