Марина

помогите пожалуйста с английским языком, Прошу очень

Перепишите данные предложения, определите в них видо-временные формы глаголов и укажите их инфинитив.
1) The main task of a crime scene search is to establish evidence of guilt against a suspected person.
2) It was a quarter past seven when two men dressed in all black, entered the bank and drew the pistols.
3) If the jurors find her guilty she'll spend 5 years imprisonment.

Дм
Дмитрий

1) is, Present Simple, to be
2) was, Past Simple, to be
entered, Past Simple, to enter
drew, Past Simple, to draw
3) find, Present Simple, to find
will spend, Future Simple, to spend