Lion

Не могли бы вы проверить на правильность текст по-английскому?

This text is about two kinds of laws. It’s criminal and civil. They both regulate and balance a society’s behavior. But criminal laws regulate public conduct and set out duties owed to all the people living in the society, and civil laws regulate relations between individuals or groups of individuals. So everyone must see differences between these kinds of laws. The text deals with the main features of each of them. So if you read this text you will probably understand what exactly civil laws are and what criminal laws are.

Сергей

Во втором предложении these are criminal and civil ones.
В третьем the society behaviour

А так всё правильно.