Ир
Ирина

помогите пожалуйста с англиским, не могу понять что сделать нежно или перевести, или преобразовать.

"Translate the following sentences with Passive Voice". 1. Engineering is divided into many branches.
2. Walls are built to enclose areas and carry the weight of floors and roots.
3. The word is derived from the trench word " charspente ", which means a wood or metal framework.
4. First the excavation is dug for the basement and then the foundation walls bellow ground level are constructed.

Александр Климов

Ну раз транслейт, то скорее всего перевести.