Ал
Альпенгольд

Помогите пожалуйста грамотно перевести, кому не трудно=)

The tribunals described are trial courts or "courts of first instance." They see the parties, hear the witnesses, receive the evidence, find the facts, apply the law, and determine the outcome.
Above them are appellate courts, that are usually collegiate bodies, consisting of several judges instead of the single one who usually presides over a trial court. The jurisdiction of the appellate courts is usually general; specialized appellate tribunals handling, for example, only criminal appeals or only civil ones are rare, although not unknown. Their functions are those of reviewing the work of trial courts and of correcting their errors.
Appellate review is not automatic. It must be sought by some party aggrieved by the judgment in the court below. For that reason, and because an appeal may be both expensive and useless, there are far fewer appeals than trials and, if successive appeals are available, far fewer second appeals than original ones. Judicial systems are organized on a hierarchical basis: at the bottom are numerous trial courts scattered throughout the nation; above them are a smaller number of first-level appellate courts, usually those organized on a regional basis; and at the apex is a single court of last resort.

Aldynay Mongush

Суды описаны суды или "судов первой инстанции. " Они видят стороны, услышать свидетелей, получить доказательства, факты, применять закон, и определить исход.
Выше них апелляционных судов, которые, как правило, коллегиальных органов, состоящих из нескольких судей, вместо одного, как правило, председательствует на суд. Юрисдикции апелляционные суды обычно целом; специализированные апелляционные суды обработки, например, только уголовным делам апелляционного производства или только гражданского попадаются нечасто, хотя не известно. Их функции, обзором работы суда и исправлять свои ошибки.
Апелляции не является автоматической. Его надо искать на какой-то вечеринке, пострадавших в суд в суд ниже. По этой причине, и потому, что апелляция может быть дорогим и бесполезным, здесь намного меньше, чем призывы испытания и, если последовательных обращений доступны, гораздо меньше второй апелляции, чем оригинальные. Судебной систем организованы по иерархическому принципу: на дне многочисленные суды, разбросанных по всей стране, над ними не меньше первого уровня апелляционных судов, как правило, организованные по региональному признаку, а на вершине-один последней инстанции.