Ольга Шлякова

компьютер не загружается и выдает такую ошибку *** STOP: 0x0000007f (0x00000000, 0x00000000, 0x00000000, ox00000000)

вот полный текст
a problem has been detected and windows has been shut down to prevent damege to you computer.
if this is the first time you`ve seen this stop error screen.
restart your computer. if this screen appears again, follow these steps:
run a system diagnostic utility suppliend by your hardware manufacturer.
in particular, runa memory check, and check for faulty or mismatched memory. try changing video adapters.
disable or remove any newly installed hardware and drivers.
remove and newly installed software. if you need to use safe mode to remove or disable components, restart you computer, press f8 to select
advanced startup options, and then select safe mode.

*** STOP: 0x0000007f (0x00000000, 0x00000000, 0x00000000, ox00000000)

что случилось не знаю. пожалуйста помогите

Марина

скорее всего память но может и мать

Ульяна Беляева

Оборудование повреждено!
ОС тут не причём!
надо тестить начиная от
Аператива
Проц
Перегрев
Видяха
Вздутые кондюки
С БП проблемы -Вздутые кондюки в нутри - упадок напряжения
и т д

Елена Мещанкина

Обсуждалось уже тут, вот решение:

Юлия

Кажêтся обсуждали тут, юзай - wmfix