Надежда Бочарова

как читается англиский текст русскими буквами

Most of all I liked the trip to St. Petersburg. I went there with their classmates and teacher. At first we were on the train, in the morning, we boarded a bus and drove in Gatchina. The bus tour guide told us about this fortress . When we arrived we were with a tour guide walked Gatchina,showed us the room in which Peter 1 spent the summer.
On the second day we went to the Hermitage. I liked very much! There is very nice! Artists are very beautifully depicted the nature and portraits. And we were still in the Zoological Museum. There we saw a huge skeletons huge fish.

Ма
Мадина

Ответ
Есть транскрипция для этого. Нам в школе, если учительница видела надписанные русские буквы, сразу двойки ставила (даже если не спрашивала ученика в это время).