Максим Мухамедзянов

Помогите с англ. яз пожалуйста

II. Перепишите следующие предложения и переведите их на русский язык. Используйте Present Perfect Simple вместо инфинитива в скобках.
1. ‘Where's your father?’
‘I don’t know. He just (to go out).’
2. ‘Do you want (to watch) this film?’
‘Oh, no. I already (to see) it.’
3. ‘What are you looking for? You (to lose) your glasses?
Let me help you.’
‘Oh, thanks. I (to find) them already.’
4. She (to be) here several times, but she never (to buy) any¬thing.
5. I (to know) you for many years, but I never (to hear) you speak like that before. What (to happen)?

Нина

1. I don't know. He've just gone out
2. Do you want to watch this film? Oh, no, i've already seen it
3. What are you looking for? You lost your glasses (did you lost your glasses)? let me help you. Oh thanks. I've already found them
4. She was here several times, but she never bought anything
5. I've known you for many years, but i never heard you speak like that before. What happend?

Марина Полина

1.Where's your father?’
‘I don’t know. He has just gone out.-
Где твой отец? Я не знаю. Он только что вышел.
2. ‘Do you want to watch this film?’
‘Oh, no. I have already seen it.’-
Ты хочешь посмотреть этот фильм?
О, Нет. Я уже видела его.
3. ‘What are you looking for? Did you lose your glasses?
Let me help you.’
‘Oh, thanks. I have found them already.’-
Что ты ищешь? Ты потеряла свои очки?
Давай я тебе помогу. -О, спасибо. Я уже нашла их.
4. She was here several times, but she has never bought any¬thing.-
Она была здесь несколько раз, но она никогда (ни разу) ничего не купила.
5. I know you for many years, but I have never heard you speak like that before. What happened?-
Я знаю вас много лет, но я никогда не слышал до этого что вы так говорите. Что случилось?