Натали Фёфoрова

Помогите с английскинм языком. Помогите составить 5 предложений на Prasent Siple и Present Progressive (Continiyos)

Diypaliuch

Возможно, Вы имели в виду Present Simple и Present Continuous.
Pr. S.: I draw the picture. She goes to the park. He plays basketball. They watch a film. I write a letter.
Pr. Cont.: I'm drawing the picture. She's walking to the park. He's playing basketball. They're watching a film. I'm writting a letter.