Елена Петрова

Есть ошибки в переводе на английский? Укажите их пожалуйста.

У них не было жилья, еды и денег. Однажды Франсуа Миллет придумал план, как они могут разбогатеть. Он сказал, что один из них должен заболеть и во время болезни рисовать картины. Через три месяца он должен умереть. Друзья испугались. Но Франсуа сказал, что никто не умрет, а только поменяет фамилию и имя. После смерти художника его картины начнут покупать и они разбогатеют. Их план удался. Они похоронили пустой гроб и стали очень богатыми.

This story is about four poor artists: Mark, Claude, Charles and Francois. They had no shelter, food and money. Once Francois Millet made ​​a plan how they can get rich. He said that one of them should fall ill during the illness and draw pictures. Three months later, he had to die. Friends were afraid. But Francois said that no one will die, and just change the name and the name. After his death, his paintings will begin to buy and they will get rich. Their plan worked. They buried the empty tomb and became very rich.

Сергей Чернышов

Если не знаешь как делать, советую гугл переводчик. Все переводы на пять. Translate.Ru

Ольга Голицына

This story is about four poor artists: Mark, Claude, Charles and Francois. They had no shelter, food and money. Once Francois Millet made a plan how they could get rich. He said that one of them should fall ill and draw paintings during the illness. Three months later, he would have to die. The friends were afraid. But Francois said that no one would die, but he would just change his first name and last name. After his death, his paintings would be bought by people and the friends would get rich. Their plan worked. They buried an empty casket and became very rich.