Ерег@ Dеgтяреv

Напишите этот текст русскими буквами англ слова

John Everett Millais major English painter, one of the founders of the Pre-Raphaelite Brotherhood.
Millais was born in Southampton and began to study painting at the age of nine.
In 1838, when it became apparent ability, the family moved to London.
At the age of 11 years, Millet entered the Royal Academy of Fine Arts, becoming the
young student in the history of the Academy. For fifteen years he has had a
owned a brush in 1846 appeared before the public with a historical picture of "Pizarro
taking captive the Peruvian Incas, "which critics recognized the best in the whole
academic exhibition that year and the following year won the gold medal
for the painting "Attack of the tribe of Benjamin, the daughters of Siloam."
In 1896 he was elected president of the Royal Academy. Currently
Millet is one of the most popular British artists of the mid XIX century.

надо строчно:)

Катюска Скапашка

Джон Эверетт Милле крупный английский живописец, один из основателей Братства прерафаэлитов.
Милле родился в Саутгемптоне и начал изучать живопись в возрасте девяти лет.
В 1838 году, когда стало очевидно, способности, семья переехала в Лондон.
В возрасте 11 лет, просо поступил в Королевскую Академию художеств, став
молодой студент в истории академии. В течение пятнадцати лет он был
владел кистью в 1846 году предстала перед публикой с исторической картиной «Писарро
принимая в плен перуанских инков ", которую критики признали лучшим во всем
академической выставке в этом году и в следующем году завоевал золотую медаль
за картину «Нападение колена Вениаминова, дочери купальне Силоам".
В 1896 году он был избран президентом Королевской Академии. в настоящее время
Просо является одним из самых популярных британских художников середины XIX века