Вячеслав Багаев

Пожалуйста помогите с заданием по теоретической грамматике

Прокомментируйте аспектные характеристики следующих глаголов; поясните, являются ли они акциональными или статальными:
to bring, to consist, to feel, to catch, to enjoy, to move, to belong, to walk, to discover, to escape, to fall, to talk, to spring up, to pass, to jump off, to exist, to lie, to lay, to finish

Маргарита Новикова

1 bring, catch, move, , walk, discover, escape, fall, talk, pass, jump, lay,finish,
2. feel, enjoy, consist,belong, spring up, exist,lie