Nariman

Помогите пожалуйста 2

2.Раскройте скобки, поставив глаголы в форму соответствующего времени. Где требуется, вставьте соответствующий вспомогательный глагол (Present Simple or Present Continuous).

Excuse me, … you (to speak) English?
I (to meet) some friends after work later today.
This lady (to hold) heavy bags, can't you come and help her?
Why … you (to act) like you don't know me?
It's obviously very hard for him to come to work everyday, that's why he often (to become) sick.
I (agree) to this proposal.
The house (to belong) to my granny while my father is out of the country.

Олеся

Я знаю все слова, но на английском не отвечается 😞
250 очков нужно!