Бехзод Салибаев

Кто подскажет аббревиатуру английского написания лошадиных сил.

Вот как пишут лошадиные силы по английски на моторах, а что за слова скрыты за этим
with 100PS or 125PS
Что за постскриптум?

Светлана Пурыгина

HP horsepower.
PS - тоже самое, но в европейской метрической системе, то есть грубо говоря, те же HP, только в британской речи.

Metric horsepower (PS, cv, hk, pk, ks, ch)
The various units used to indicate this definition (PS, cv, hk, pk, ks and ch) all translate to horse power in English, so it is common to see these values referred to as horsepower or hp in the press releases or media coverage of the German, French, Italian, and Japanese automobile companies. British manufacturers often intermix metric horsepower and mechanical horsepower depending on the origin of the engine in question. Sometimes the metric horsepower rating of an engine is conservative enough so that the same figure can be used for both 80/1269/EEC with metric hp and SAE J1349 with imperial hp.

Нур Алмаматов

- сокр. от power supply
1) (электро-)питание
2) источник (электро-)питания
- сокр. от privileged state
привилегированный режим
- сокр. от pulse shaper
формирователь импульсов translate.yandex.ru — Автоматический перевод текста