Св
Светлана

Вопрос по смартфону Sony Xperia tipo. Что такое tipo?

Гульмира

Название. Вы же не спрашиваете, что такое "Калина" в "Лада Калина"?

Но есть такое слово в испанском языке. Вот его значение:

Tipo is a really easy word: it has an easy pronunciation and only has one meaning. Or isn’t that the case? Well, it pretty much only means “type”, “kind” or “sort”. But there’s a colloquial meaning as well.

When refering to a person, it can mean “guy” or “woman” (tipa). In England they’d simply say “bloke”. Not that special really, but it’s often used in Spain, so knowing what it means when you hear it is pretty nice.

*Note: Tipo isn’t only used to refer to a person, but also to someone’s physique.