Михаил Д*************

Нужно сделать предложения пассивными))) Помогите пожалуйста) *)*)Смотрите внутри: *

Make these sentences passive.
1)Every year they invite some famous people to this festival.
2)They will open an art exhibition in a month.
3)They have published several detective stories in this magazine.
4)Somebody wrote an article about a local businessman a month ago.
5)This musical company has just released a new disc of that rock group.
Помогите пожалуйста сделать предложения пассивными) *

Teynara Avinta-Enkersel

1)Every year some famous people are invited to this festival.
2)An art exhibition will be opened in a month.
3) Several detective stories have been published in this magazine.
4) An article about a local businessman was written a month ago.
5) A new disc of that rock group has just been released by
this musical company.