Борис Ежов

СОС!! ! Помогите пожалуйста перевести со староанглийского предложение!!

Помогите пожалуйста перевести со староанглийского предложение!! На современный англ., главней всего.

Æfter þǣm þe hīe oferwunnen hæfde, hē fōr on Bretanie þǣt iȝlond, and wið þa Brettas ȝefeaht
(Æfter þǣm þe hīe oferwunnen hæfde, hē fōr on Bretanie þǣt iglond, and wið þa Brettas gefeaht)

Дмитрий Фомичев

After that he had overcome, he went to Britain, and against the Britons fought.

ps: oferwunnen - overcome or conquer;
þǣm þe - буквально "for that which" (because),
но стоит Æfter - after, поэтому пишу After that;
hæfde - had.