Ольга Булатова

напишите пожалуйста русскими буквами

In 1895 the Lumiere brothers gave the world's first real cinema show in Paris to an audience of thirty-three spectators. Cinematograph is really an art of our time. Everyone can find something to his liking in the broad variety of its genres. For example: horror films, thriller films, popular science films, mystery films, documentaries, and animated cartoons. Besides films may be color or black-and-white, full-length or short, sound or silent, dubbed or have subtitles.
Cinema has got an important role in the life of any society. Cinema has become a part of the modern way of life. Modern cinema halls are comfortable. There are many rows with convenient seats in the hall. It’s possible for everyone to see the screen clearly. The quality of the sound has changed a lot. At the present time we can enjoy the Dolby Digital surround sound. In most cinemas you can buy a snack or a drink. The most popular of these are popcorn and coca-cola.
We can’t imagine our everyday life without TV. Every day, every single evening most of people are watching TV. You can watch whatever you like: news, show, films or anything else. There are so many different channels: news, discovery, sport, music, fashion and others.
By going to movies, we can escape our own lives, share other people's emotions, and imagine ourselves as someone else. Many of our lives are not as adventurous or glamorous as the lives in movies. We do not battle evil all day long and then go back to our luxurious penthouse apartment. We just go to school, do our homework, eat, talk to our friends, and sleep. Humans are very emotional people. We all like to cry and laugh.
Even though my life is quiet, I can go to the movies and watch someone else's life. I can share their emotions and their everyday lifе...

Мария Рецкая

В 1895 братья Lumiere дали первое в мире реальное шоу кино в Париже аудитории тридцати трех зрителей. Киноаппарат - действительно искусство нашего времени. Все могут найти что-то к его симпатии в разнообразии ее жанров. Например: фильмы ужасов, фильмы триллера, популярные научные фильмы, таинственные фильмы, документальные фильмы и мультипликации. Помимо фильмов может быть цвет или черно-белый, во всю длину или короткий, звук или тихий, дублированный или иметь подзаголовки.
У кино есть важная роль в жизни любого общества. Кино стало частью современного образа жизни. Современные кинозалы удобны. Есть много рядов с удобными местами в зале. Для всех возможно видеть экран ясно. Качество звука изменилось много. В настоящее время мы можем наслаждаться "звуком вокруг" Dolby Digital. В большинстве кино вы можете купить закуску или напиток. Самыми популярными из них является жареная кукуруза и кока-кола.
Мы не можем вообразить нашу повседневную жизнь без ТВ. Каждый день и каждый вечер большинство людей смотрит телевизор. Вы можете наблюдать то, что вы любите: новости, шоу, фильмы или что-либо еще. Есть столько различных каналов: новости, открытие, спорт, музыка, мода и другие.
Ходя на фильмы, мы можем избежать наших собственных жизней, разделить эмоции других людей и вообразить нас как кто-то еще. Многие наши жизни не так предприимчивы или очаровательны, как жизни в фильмах. Мы не боремся против зла целый день и затем возвращаемся в нашу роскошную квартиру пентхауса. Мы просто идем в школу, делаем нашу домашнюю работу, говорим с нашими друзьями и сном. Люди - очень эмоциональные люди. Всем нам нравится кричать и смеяться.
Даже при том, что моя жизнь тиха, я могу пойти в кино и наблюдать чью-либо жизнь. Я могу разделить их эмоции и их повседневную жизнь.. .