Роман Филиппов

Дорогие друзья! Помоги пожалуйста с английским!!! Заранее большое спасибо=)

Образуйте формы причастия настоящего и прошедшего времени глаголов в скобках в соответствии со смыслом.
Образец: The contract ( to translate ) by me is interesting.
The contract to translated by me is interesting.

1 The transactions ( to make) by our bank are of great importance.
2 (to go) home, we met our manager.
3 The man (to talk) in the hall is my boss.
4 The materials (to collect) by our department are very valuable.
5 (to open) a checking account, I was listening to the clerk.

Же
Женечка

1 To make the transactions by our bank are of great importance.
2 To go home, we met our manager.
3 The man say in the hall is my boss.
4 To open a checking account, I was listening to the clerk.

Я думаю так