Евгений Зорин

помогите с английским! ! сделала, нужно проверить правильно ли.

1. напишите предложение в Past Simple.
They are in the office now. Мой ответ They were in the office yesterday
2. Измените предложение в вопрос
Cast iron wore too quickly. Мой ответ Did cast iron wore too quickly?
3. Напишите предложение в Pfst Simple
The trains run between these towns regilarly. Мой ответ The trains rаn between these towns regilarly.
4. Измените глаголы в Future Tense
The designers improved the construction of the locomotives. Мой ответ The designers will improv the construction of the locomotives.
5. Напишите предложение в Future Simple.
We (have) a holiday next month. Мой ответ We shall have a holiday next month.
Спасибо.

Azamjon

1 +
2 Did cast iron wear too quickly?
3 +
4 The designers will improve the construction of the locomotives next year.
5 +