Andrews Andrews

Проверьте домашнее по английскому

1.I don’t want you (hang out) with them. I still think it’s time we (to get rid) of these people. [to, should get rid]
2.May I suggest (to get) a second opinion on the matter? [to get]
3.The weather (to be) nasty, we decided to spend a quiet evening at home.
4.Do you regret (to offer) him the job? [offering]
5.John’s father let him (to borrow) his car for the weekend. [borrow]
6.(To go) four miles, Swithing received the impression that Irene liked driving with him. [having gone]
7.I wish I (to be) in Spain now. The weather is so wonderful there. [was]
8.He talked about Hawaii as if he (to be) there, but he knew he (not to be). [was, didn’t]
9.If you (to come in) yesterday at a particular moment you (to find) me in tears. [came in, would had found]
10.That book is overdue. If you (not take) it back to the library tomorrow you (have) to pay a fine. [don’t take, will have]
11.Chanel is known (to use) for years but my sister said I (must) try another fragrance for a change. [to use, must]

Выполнено, ответы в скобках.

Rivka Mativetskiy

1 - правильно
2 - getting, после глагола suggest инфинитив не пишется
3 - being. Это независимый причастный оборот
4 - правильно
5 - правильно
6 - правильно
7 - were. В сослагательном наклонении was не пишется
8 - were, was not
9 - had come, would have found
10 - правильно
11 - по смыслу больше подходит to be used: Известно, что Шанелем пользуются многие годы

Арина Сизова

а что проверять-то? оно же не выполнено.. . да и какое домашнее после 25 Мая?