Егор Заводнов

Проверьте пожалуйста ошибки (английский)

People have been surviving for many years. Yet, the main problem is the destruction of rainforests.

They are home to many species, they absorb carbon dioxide and give out oxygen.

Unfortunately, people cut them down.

As a result, birds and animals die, climate changes.

Other problems are water and air pollution.

Factories pour tons of waste into rivers, seas and oceans.

Cars and factories give off exhaust fumes.

It is not too late to solve these problems.

We can plant trees, adopt animals, create parks. We just need to act immediately.

Са
Сая

всё хорошо!! ошибок нет))

Александр Новиков

Даю петёрку с плюсом

Anar Rustamov

мне кажется нету

Игорь Алиев

Всё без ошибок, молодец!

Иван Зибрин

Бедно на лексику

Guliza Ismailova

Единственное, для "5+" я бы подкорректировал: "People HAS been surviving...." Т. к. существительное "people"(народ) - 3-e лицо единственного числа ( не "я", не "мы", не "вы"), поэтому, по грамматическим нормам спряжения, требует особой формы спрягаемого глагола ("is" для "to be"? "has" для "to have", для остальных - простое прибавление "-s, -es" Да, "been" -неизменяемая форма, причастие II в составе Present Perfect Continuous, но "have" должен спрягаться.
Это подправить, а так - молодец!

Елена Ромашкова

They are home to many species, they absorb carbon dioxide and produce oxygen.
Another problem is water and air pollution.
We can plant trees, (adopt ?) animals, create parks.