Александр

помогите определить время и залог в предложениях в английском языке!! срочно !

1.The greater part of patrol today is carried out by officers in police cars.
2.Use of women officers for patrol duty is increasing ; before 1970 the practice was unknown.
3.Most detectives are assigned to the criminal investigations division after several years on patrol duty.
4.Detectives are organized into specialized units.

Алексей Рогожин

1. Passive Voice, Simple Present Tense
2. Active Voice, Continuous Present Tense; Passive Voice, Simple Past Tense
3. Passive Voice, Simple Present Tense
4. Passive Voice, Simple Present Tense

Mari Djon

1 Present Simple Passive
2 Present Continuous; Past Simple Passive
3 Present Simple Passive
4 Present Simple Passive