Юлия Магутнова

Английский. Нужно поставить правильный предлог перед герундием

1) She kept on writing (without/in spite of/except/by) raising her head
2) I'll accept your proposal (in spite of/by/on/after) consulting my lawyer
3) They managed to solve the conflict (except/by/instead of/from) negotiating

Ми
Минилбаева

1) She kept on writing without raising her head
2) I'll accept your proposal after consulting my lawyer (on consulting, по-моему, тоже можно)
3) They managed to solve the conflict by negotiating