Ва
Валентина

правильно ли объяснено?

With this, he knew, he must have told her more about himself than ever before. He wondered how she would react.

Объяснение
The action in subordinate clause took place earlier than in the main clause, that's why past perfect is used (have told).
А вторая часть, где would, это unreal situation или conditional sentence?

Анна Яновская

Нет там никакого Past Perfect - там Perfect Infinitive.
The action in the subordinate clause is expressed by the modal perfect infinitive as it shows the probability of the action that was taken before the action in the main clause.
Вторая часть - это просто сдвиг времён в косвенной речи - sequence of tenses in a reported speech